Anna Rosbach Andersen, European Union 2013

Anna Rosbach Andersen

Uden for folketingsgrupperne, Teknikumingeniør

Født den 2. februar 1947 (77 år).



Anna Rosbach var medlem af Europaparlamentet fra 2009-2014.



  • 14.07.2009 - 07.03.2011 : Dansk Folkeparti

  • 08.03.2011 - 16.03.2014 : Løsgænger

  • 17.03.2014 - 30.6.2014: Miljøpartiet Fokus

Folketingsvalg

Folketingsvalget 2007

2. stedfortræder for Dansk Folkeparti

Østjyllands storkreds

908 personlige stemmer

1721 partistemmer

Folketingsvalget 2005

2. stedfortræder for Dansk Folkeparti

Østre Storkreds

336 personlige stemmer

484 partistemmer