Bjarne Fog Corydon, Steen Brogaard, Folketinget

Bjarne Fog Corydon

Socialdemokratiet, Cand.scient.pol.

Født den 1. marts 1973 (45 år).



Finansminister under Helle Thorning-Schmidt fra 3. oktober 2011 til 27. juni 2015.


Den 22. december 2015 offentliggøres det at Bjarne Corydon vil forlade Folketinget og dansk politik til fordel for et job som som global direktør for The McKinsey Center for Government per 1. februar 2016.


Bjarne Corydon nedlægger sit folketingsmandat og Troels Ravn indtræder på hans plads den 12. januar 2016.

Folketingsvalg

Folketingsvalget 2015

1. kredsmandat for Socialdemokratiet

Sydjyllands storkreds

11326 personlige stemmer

10951 partistemmer

Folketingsvalget 2011

1. kredsmandat for Socialdemokratiet

Sydjyllands storkreds

8299 personlige stemmer

7681 partistemmer