Emilie Turunen, Socialdemokraterne

Emilie Turunen

Socialdemokratiet, Bachelor i socialvidenskab

Født den 13. maj 1984 (38 år).



Emilie Turunen blev Europa-Parlamentsmedlem siden 7. juni 2009, hvor hun blev valgt ind for Socialistisk Folkeparti, som det yngste medlem af parlamentet. Den 20. marts 2013 skiftede hun parti til Socialdemokraterne.


Efter endt valgperiode i juni 2014 meddelte Emilie Turunen, at hun vil tage en pause fra politik og søge andre græsgange for en periode.


Emilie Turunen er tidligere landsformand for Socialistisk Folkepartis Ungdom (2008-2009).